Fabrika Otomasyonu

 Anasayfa / Güvenlik Otomasyon Sistemleri
{Title}

Fabrika Otomasyonu

GENMACS Güvenlik Otomasyon 2014 yılında kurulmuş bir güvenlik otomasyon firmasıdır. Firmamızın ana faaliyet konularından biriside “Endüstriyel Otomasyon” ve "Fabrika Otomasyon Sistemleri" olup hedefimiz Türkiye ve tüm Dünya’daki müşterilerimize üst seviye otomasyon çözümleri sunmaktır.

Özellikle günümüzde fabrikaların daha kısa sürede daha fazla ürün üretmesi ve ürün maliyetlerinin en düşük düzeyde olması talep edilmektedir. Bunun için özellikle insan gücünün azaltılması ve arıza ve kaza durumlarının minimize edilmesi gerekiyor. Bunun için otomasyon sistemleri büyük bir önem ve değer kazanmıştır. Fabrika otomasyonu yapıldığında, fabrika tek merkezden izlenebilir ve istenilen her nokta kontrol edilebilir. Sıcaklık, basınç, ph, seviye gibi analog değerler eş zamanlı olarak izlenebilir. Ayrıca bu değerler grafiksel olarak görülebilir. SCADA sistemi ile bilgisayardan da kontrol edilebilir ayrıca internet üzerinden dünyanın istenilen noktasında fabrika izlenebilir ve kontrol edilebilir.

Fabrika otomasyonu çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Birbirinden farklı proseslere sahiptir. Bunun için EOS istenilen proses çerçevesinde ve fabrikanın akışına uyumlu bir şekilde istenilen fabrika otomasyonunu tasarlamaktadır. Fabrika otomasyonunda başlangıç öncelikle istenen proses ve senaryonun net bir şekilde tanımlanmasıdır. Bunun ardından bu proses için ne tür cihazlar gerektiği ve ne tür tekniklerin kullanılması gerektiği belirlenmektedir.Fabrika otomasyonu için gerekli altyapı ve omurga hazırlandıktan sonra öncelikle elektriksel projeler IEC (International Electrotechnical Commision) standartlarına hazırlanır. Hazırlanan elektriksel projeye bağlı olarak PLC veya DCS yazılımları yazılmaya başlanır. Yazılım işlemi sona erdiğinde PLC veya DCS'e yüklenir. 

Fabrikamızda öncelikle olabilecek her türlü testleri yapılır. Testlerin ardından kurulacak fabrika alanına nakledilir. Fabrika içerisinde gerekli motor, sensör, switch gibi elemanların elektriksel bağlantıları yapılır. Ayrıca pano içerisindeki bağlantıları yapılır. Daha sonra sistem devreye alınır. Kontroller yapılıp, sistemin çalışması izlenir.